ماشین‌کاری چیست؟

1- ماشین‌کاری:

علم ماشین‌کاری، مطالعه چگونگی شکل دادن مواد با فرآیندهایی چون تراش و برش، و شناخت انواع ابزار و ماشین‌افزارهای لازم جهت انجام این فرآیندها است. به عبارت مختصر ماشین‌کاری شناخت و درک صحیح فرآیند، ابزار و دستگاه لازم برای تولید قطعات از مواد خام می­باشد.

هدف از ماشین‌کاری تعیین مناسب‌ترین متغییرهای برش یا فرم­دهی، شکل هندسی و جنس ابزار برشی یا فرم­دهی با توجه به شرایط قطعه­کار (جنس، فرم، اندازه و ...) است؛ و این امر مستلزم انتخاب روش درست برای فرآیند ماشین­کاری و شناخت ماشین­افزار مورد نیاز می­باشد تا بتوان قطعه­کار را با هزینه کمتر، کیفیت بهتر و در زمان مناسب تولید نمود.

بر این اساس به عنوان اصلی­ترین فرآیندهای ماشین‌کاری می­توان به دو فرآیند براده­برداری و فرم­دهی اشاره نمود که بر اساس نوع روش مورد استفاده در دو قالب ماشین‌کاری سنتی (بر مبنای نیروی مکانیکی مابین قطعه­کار و ابزار) و ماشین‌کاری مدرن (بر مبنای روش­های غیرمکانیکی از جمله شیمیایی، تخلیه الکتریکی، اولتراسونیک، لیزر و ...) قابل انجام می­باشند.

 

2- ماشین­افزار:

ماشین­آلات بکار گرفته شده برای عمل براده­برداری و فرم­دهی

 

3- وظیفه یک ماشین­افزار:

نگه داشتن قطعه­کار و ابزار در قید و بند­های مربوطه، ایجاد حرکت نسبی بین قطعه­کار و ابزار، و تامین انرژی لازم برای براده­برداری

 

4- تقسیم­بندی ماشین های­افزار:

 بر اساس قابلیت انجام کار تخصصی (ماشین­های تراش عمومی و خاص)

 بر اساس نوع سطح تولید شده (استوانه­ای و صاف)

 بر اساس نوع حرکت ماشین (رفت و برگشتی، و دورانی)

 بر اساس میزان اتوماسیون (کنترل دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک)

 بر اساس توان انجام کار (سبک، متوسط و سنگین)

 بر اساس نوع انرژی مصرفی (مکانیکی، مدرن)

/ 2 نظر / 201 بازدید
مصطفی

سلام دوست عزیز ای خواهانان جزیره خدا و خوشبختی بیایید و سرودهای عاشقانه‌ی عاشقان و واصلان جزیره خدا را زمزمه و تلاوت نمائید. از حضور شما سپاسگزارم شاد و پیروز باشی

هیوا

خیلی مفیدبود.سپاسگذارم.